Ako opticky zväčšiť a oživiť malý byt

Asi v každej domácnosti je nejaká miestnosť, ktorá je malá a tmavá. Nedostatok svetla vzniká často v hustej zástavbe, kde si budovy môžu navzájom tieniť. Denné svetlo nás však nabíja energiou a zlepšuje náladu. Ako ľahko presvetliť a oživiť interiér?

Svetlé farby

Svetlé farby dobre odrážajú svetlo, nepohlcujú ho a navyše opticky zväčšujú priestor, čo prispeje k väčšej vzdušnosti interiéru. Ideálna je biela farba, ktorá je stále obľúbená a rokmi preverená. Pokiaľ sa biela farba správne kombinuje s bytovým vybavením, nie je strohá a nudná. Ak máte doma temné miestnosti, urobte výmaľbu bielou farbou. Pokiaľ ju neholdujete, zvoľte jemné a svieže pastelové odtiene farieb.

Lesklé povrchy

Zaujímavou pomôckou sú lesklé povrchy na nábytku aj podlahovej krytine. Niektoré farby vedia svetlo pohlcovať, čo býva často aj problém v malých a temných miestnostiach, hlavne v kuchyniach. Skúste namiesto matnej kuchynskej linky zvoliť lesklú, dajte aj lesklé dvierka skriniek a uvidíte veľký rozdiel. Do spálne či obývačky dajte biely či svetlý lesklý nábytok. Miestnosť oživí aj lesk na podlahe.

Svietidlá

Živé rastliny a kvety

Pokiaľ niečo dokáže rozžiariť interiér a vniesť do neho hojnú sviežosť, potom sú to izbové rastliny a čerstvé rezané kvety. Navyše pomôžu do interiéru nenásilným spôsobom vniesť farebnosť, ktorá v ňom môže chýbať v prípade bielych stien. Zelená farba izbových rastlín vnesie kus prírody a kvety vo váze zútulnia každú miestnosť.

Zrkadlá a obrazy

Absenciu prirodzeného denného svetla môžu pomôcť vyriešiť rôzne veľké zrkadlá, ktoré vedia vytvoriť úžasnú ilúziu priestoru. Stačí ich vhodne umiestniť. Dajte ich napríklad oproti oknu so zeleňou a získate zaujímavý odraz v zrkadle, ktorý vnesie domov kus zelene a dodá izbe originalitu. Vhodnou formou ho aj použitie zrkadlových dverí na šatníkovej skrini, prípadne zrkadlá zavesiť na stenu v zaujímavom rámevrátane obrazov. Aj obrazy vedia zútulniť každú miestnosť a dodať tak pocit príjemného domova.

Zrkadlá a obrazy

Svietidlá

Prirodzeného svetlo nahradia vkusné svietidlá, nahraďte ho teda svetlom umelým. Skvele vyzerajú okrem klasických lustrov aj lišty so svetelnými zdrojmi, bodovky, nástenné, stolné aj stojacie lampy. Vhodné sú aj svietidlá s reguláciou množstva svetla.

100 %