63 položiek celkom

Cena

1213
11213
Hore
Ďalšie produkty

Obrazy miest maľované jednoducho podľa čísel

Láka vás vôňa diaľok? Vyberte si niektorý z mnohých motívov miest. Chcete Londýn s ikonickým Big Benom? Paríž s Eiffelovkou? Alebo dáte radšej prednosť ďalekému New Yorku a jeho žltým taxíkom? U nás si vyberie každý milovník cestovania.

Mesto je definované ako sídelný geograficky vymedzený útvar s charakteristickým súborom znakov odlišným od dediny. Mestá sú väčšie, majú vyššiu hustotu osídlenia aj koncentráciu zástavby s typickou demografickou, sociálnou a profesijnou štruktúrou obyvateľov. Skôr než v poľnohospodárstve tu ľudia pracujú v obchode, priemysle a službách, v správnych, vzdelávacích, obchodných a kultúrnych funkciách.

Život v meste

Mesto má špecifický spôsob života. Na rozdiel od vidieckeho je viac neosobný, anonymný a účelový, má menej úzkych osobných vzťahov aj sociálnych kontaktov a viac profesionálnych vzťahov a fyzických kontaktov. V mestách sa koncentrujú aj sociálne patologické javy, ako je zločinnosť, závislosti a rozpady manželstva.

História miest

Mestá sú známe už od stredoveku. V Rakúsko-Uhorsku a Československu sa do roku 1939 status mesta a mestysa vzťahoval pri obciach zložených z viacerých osád len na príslušnú osadu, ale nie na celú obec. V Českej republike sa teraz za mesto pokladá celá obec, ktorej bol udelený status mesta vrátane dedín, ktoré sú súčasťou danej obce. V Česku je 592 miest az toho 23 miest so statusom štatutárneho mesta.

Mestá v obrazoch

Motív mesta je v maliarstve úzko spätý s obľubou cestovania. Do 18. storočia je datovaný veľký záujem európskych meštianskych vrstiev o kultúru a cesty do kolísky civilizácie. Najviac cestovali Angličania najmä do talianskych Benátok a Ríma, odkiaľ si privážali obrázky s pohľadmi na mesto, kanály s gondolami a zobrazením rímskych pamiatok. Z Benátok pochádzajú aj slávne maľby Canaletta, J. M. W. Turnera alebo Clauda Moneta. Motív mesta sa stal svojbytným umeleckým žánrom v oleji aj akvareli, vznikali aj kresby, rytiny a grafické listy ovplyvňujúce vývoj anglického maliarstva.

Obrazy miest

Ak vás ako cestovateľov láka vôňa diaľok, vyberte si niektorý z mnohých motívov veľkolepých miest, ako je Londýn s ikonickým Big Benom, Paríž s Eiffelovkou alebo New York so žltými taxíkmi. Maľovať môžete prímorské kolonády, vyhlásené ulice aj architektonické skvosty zachytávajúce kúzlo okamihu, ročné obdobie i dennú dobu.

 

100 %