24 položiek celkom

Cena

1213
11213

Už ste počuli, aké ľahké je maľovanie podľa čísel?

Chcete sa cítiť ako pravý umelec? V tejto kategórii nájdete nielen obrazy veľkých mien, ale aj tých menej známych. Na svoje si príde každý milovník umenia – či už sa jedná o abstrakciu, portréty, krajinky, zátišie alebo iné námety.

Slovo umenia je odvodené od slova „umieť“, po grécky τέχνη, techné, teda remeselná technika. Umenie je od nepamäti súčasťou ľudskej kultúry. Označuje istú užitočnú zručnosť, ktorú neovláda každý a ktoré sa väčšinou treba naučiť. Pojem umenie zahŕňa v širšom kontexte aj ďalšie formy kultúry, ako divadlo, hudba, literatúra či kinematografie. Od čias renesancie sa označenie používa skôr v užšom zmysle  na „krásne umenie“, kde sa kladie dôraz na tvorivosť, originalitu a individualitu.

Výtvarné umenie

Umenie sa v tomto zmysle od staroveku delí na umenie výtvarné, ktoré vytvárajú trvalé vizuálne umelecké diela a spadá sem maliarstvo, sochárstvo, architektúra i remeselné práce ako stolárstvo či kováčstvo a na umenie múzické či performatívne pri vystupovaní pred publikom. Umenie je formou vyjadrenia vlastných pocitov, myšlienok, osobnostných názorov a postojov prostredníctvom kresieb, malieb, rytín, sochárstva a ďalších umeleckých štýlov. V umení sa odráža originalita a kreativita každého umelca.

Umenie ako kultivácia ducha

Umenie ako súčasť kultúry predstavuje a zahŕňa diela vytvorené ľuďmi ovládajúcimi výnimočné zručnosti, ktoré neovládajú všetci. Ako umenie sa v prenesenom slova zmysle označuje takmer všetko, čo je náročné, dá to prácu a nedokáže to každý. Výsledky činnosti kultivujú ducha a verejnosti a esteticky na nich pôsobia. Umenie je ťažko presne definovateľný pojem a veľmi závisí od subjektívneho vkusu.

Čo je to maľba

Maľba je stelesnením vôle a môže sa vzpierať definitívnosti aj definíciám. Maľba je prostriedkom emancipácie subjektu a konštrukcií nového. Nadväzuje na dedičstvo tradičného poňatia vernej maľby aj rôznych avantgard. Maľba je remeslo, prostriedok oznámenia a súčasne nástroj proti odcudzeniu. Prostredníctvom maľby môžete zachytiť architektonické stavby, lode, autá, sochy, krajinu, prírodu, flóru i faunu, abstrakciu, portréty i zátišie alebo napríklad originálne poňatie známeho maliarskeho diela, vrátane ročného obdobia, dennej doby i atmosféry miesta aj vlastného pocitu.

100 %