Ako rozmiestniť obrazy na stenu

Pokojne môžete prepojiť moderné prvky s tradičnými a umelecké diela zavesiť tak, aby pôsobili harmonicky a nevnikol chaos. Dôležitá je aj vhodne zvolená kompozícia.

Ako obrazy a obrázky rozmiestniť

Pri väčších formátoch hľadajte vhodné miesto, aby vynikli ako solitér. Napríklad nad pohovkou, posteľou, komodou aj na dominantnej stene, kam smerujú prvé pohľady pri vstupe do miestnosti. Umiestnenie skupín menších obrázkov sa vykonáva podľa veľkosti, rámov a tematiky. Dajte k sebe tematicky súvisiace sady, motívy kvetinové, krajiny, mapy, historické herbáre, mestá a pod. Môžete zvoliť aj sady dizajnových obrázkov, ktoré sú už navrhované ako doplnky v sériách.

Vešíte obrazy na stenu

Priestor, výška a svetlo v miestnosti

Rozmiestňovanie obrazov je ovplyvnené aj výškou stropov, dĺžkou stien a vybavenosťou priestoru nábytkom. Obrázky a obrazy väčšinou nevešiame nad skrine. Dôležité je aj prirodzené aj umelé svetlo. To dostane do miestnosti viac svetla a obrázky vytiahneme z tieňa. Obrazy vešajte nižšie ako v galériách, pretože sa na ne väčšinou pozeráte posediačky. Nakreslite si vopred rozmiestnenie obrázkov a hrajte sa s plošnou kompozíciou na papieri. Navrhnite si aj medzery medzi obrázkami.

Obrázky v rôznom tvare aj veľkosti

Nádherná a pôsobivá je aj kombinácia obrázkov rôznych tvarov. Tvary môžu byť hranaté, oválne a okrúhle. Vedľa seba pôsobia obzvlášť dobre. Aj voľba rámov má mnohokrát rovnako zásadný efekt ako samotné obrázky. Môžete zvoliť aj staré rámy. Zarovnanie zavesovaných obrázkov riešte podľa spodnej alebo hornej línie. Pokiaľ vešíte obrázky pod sebou, je možné ich tzv. vystrediť, alebo sa držať jednej línie bočnej. Robustný nábytok vyžaduje robustnejšie rámy a pasparty a platí to aj naopak. Vertikálne zavesované obrazy vyzerajú výborne hlavne v miestnostiach s vysokými stropmi.

 

Typy na ozvláštnenie

Rámy rôznych tvarov je možné zjednotiť aj do jednej farby náterom. Môžete si ich vyrobiť aj sami z rámových či podlahových líšt. Obrazy maľované cez rámy majú zase väčšiu plastickosť. Hotové rámy môžete lakovať, olejovať, upraviť vosky aj patinou. Dobre vyzerajú aj hladké rámy, kovové lišty a lišty imitujúce kov.

 

100 %